Apiturizmus je cesta za včelami. Včely nám nedávajú len med, ale ich uplatnenie je oveľa širšie. Dozviete sa viac vo webinári s Jankou Trvalcovou o apiturizme.
Archeologické nálezy skamenelín nás presviedčajú, že včely sú na tejto planéte už 15 miliónov rokov, a to v takmer nezmenenej podobe.
Včely nie sú len producentami medu a nie je to len lietajúci bodavý hmyz, ktorého sa niektorí ľudia boja. Včelička je tvor, bez ktorého by život v tej podobe, v akej ho poznáme, nemohol existovať.
To všetko sa dozvedáme od učiteľky Janky Trvalcovej zo Strednej odbornej školy Pod Bánošom v Banskej Bystrici, ktorá je jedinou včelárskou školou na Slovensku. Pedagogičke a odborníčke na mnohoraké využitie toho, čo nám včely ponúkajú, nechýba úžas nad dokonalou organizáciou včelieho života a schopnosťou týchto „malých“ letcov prežiť. Vo včelej rodine ako takej sa nachádza niekoľko tisíc včielok robotníčok, niekoľko stoviek trúdov a iba jedna matka-kráľovná.
Ich hlavnou činnosťou je opeľovanie, čo je aj nevyhnutné pre celý ekosystém, vrátane životu človeka. Preto aj človek môže včelám pomôcť. Netreba veľa, stačí maličkosť, ako je napríklad zhotovenie napájačky s vodou pre včely (keďže získavanie vody je pre nich najťažšia činnosť) alebo sadenie kvetov, ktoré poznali ešte staré mamy – a tým sa zabezpečí strava pre včielky od jari do jesene.
Najčastejším produktom od včiel, s ktorým sa stretáme, je med. Môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. „Včeličky sa naozaj narobia, kým do úľa donesú med, ktorý my od nich berieme. Nalietajú na jednu lyžičku medu až 1600 km, takže treba k medu pristupovať s úctou a naozaj ho nepoužívať len ako sladidlo,“ upozorňuje Janka Trvalcová, ktorá sa venuje apiturizmu. Čo znamená tento termín?
Apiturizmus sa skladá z dvoch slov, z gréckeho názvu apis pre včelu a z anglického názvu tourism pre cestovný ruch. „Keby sme to chceli doslovne preložiť, je to cesta za včelami, a v podstate o to aj ide. Keď pri apiturizme cestujeme za včelami, tak nás to vedie k ochrane prírody. Včely sú neoddeliteľne spojené s čistým životným prostredím,“ vysvetľuje J. Trvalcová.
Apiturizmus môže mať mnohoraké podoby, ktoré závisia v podstate len od nápaditosti samotných včelárov. Tí môžu organizovať popularizačné prednášky alebo tvorivé dielne, natáčať webináre, vyrábať medovinu alebo medovníky. Ba dokonca aj medové pivo.
Súčasťou apiturizmu je aj apiterapia, teda užívanie včelích produktov. „Výhodou je, že včelie produkty majú synergický efekt a pomáhajú naštartovať imunitný systém, upevňujú zdravie, pôsobia preventívne alebo aj ozdravujú toho, kto to potrebuje.“
Ako sme už spomínali, najznámejší včelí produkt je med. Ale tým široká ponuka výrobkov od nich vôbec nekončí. Priame produkty, ktoré vytvorí priamo včela, sú napríklad materská kašička, vosk a včelí jed. Nepriame včelie produkty, teda tie, ktoré vzniknú vďaka prineseniu materiálu do úľa, sú napríklad propolis, z ktorého sa dá pripraviť tinktúra alebo masť. Veľmi užitočný je aj včelí peľ.
V apiterapii sa dá aj dýchať úľový vzduch, oddýchnuť si ležaním na úľoch alebo si dopriať medovú masáž. Ukážky týchto apiterapeutických postupov nájdete v našom webinári.